Akcesoria Apple do iPada Pro są dobre, ale też dość drogie. Mamy alternatywy dla Apple Pencil od Ugreen i Zagg, a także trzy doki w porównaniu.

Apple Pencil stał się niezbędnikiem kreatywnych osób. Niezależnie od tego, czy piszesz, rysujesz czy retuszujesz obrazy, pióro wykonuje cenną pracę. Jego dużym problemem jest cena (jeśli nie ma jej obecnie w ofercie) i to właśnie od tego producenci Ugreen i Zagg chcą zacząć od porównywalnych produktów.

Ugreen i Zagg: alternatywy dla Apple Pencil w porównaniu

Ugreen chciałby nieco poniżej 30 euro, a Zagg prosi o 80 euro za odpowiedni rysik. Chociaż ceny są różne, nieruchomości nie są. Ugreen waży zaledwie 14 gramów, a Zagg tylko 15 gramów – Apple Pencil 1 jest prawie ciężki przy 20 gramach. Obie alternatywy są ładowane przez zintegrowane złącze USB-C, a odpowiednie kable znajdują się w zakresie dostawy. Aby oszczędzać baterię, długopisy wyłączają się automatycznie po krótkim czasie. Bateria Zagga wystarcza na prawie osiem godzin i jest ładowana w około 1,5 godziny, podczas gdy bateria w Ugreen wystarcza na prawie dwanaście godzin i ładuje się w około godzinę. Końcówki obu długopisów są również wymienne, a odpowiednia końcówka wymienna znajduje się w zestawie. Producenci nie mówią ani słowa o cenie końcówek zamiennych. Uruchamianie również jest identyczne, po włączeniu pisaków są one natychmiast rozpoznawane przez iPada. Nie ma konfiguracji przez Bluetooth, jeśli wcześniej używano Apple Pencil, należy go najpierw wylogować. Oba pióra rozpoznają również dłoń.

Przeczytaj też: iPad Pro 2021 w teście – prawie niepotrzebnie szybki

Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz w codziennym użytkowaniu, jest różna twardość końcówki. Zagg jest bardziej miękki, co ułatwia pisanie. Z drugiej strony szybko się zużywa, jeśli użyjesz papierowej folii, takiej jak doodroo.

Za pomocą pisaków wypróbowaliśmy różne aplikacje, takie jak Notability, Bamboo, Sketchbook, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Adobe Fresco. Doświadczenia były podobne, w zasadzie oba długopisy działają dobrze i są bardzo dokładne. Różnice można znaleźć w aplikacjach. Pióro Ugreena miało problemy ze szkicownikiem i sławą. Szybkie linie nie zawsze są solidne i mają luki. W Notability nawet pismo jest nieczyste, ponieważ do liter często dodawane są zawijasy.

Tylko pióro Zagg obsługuje różne inklinacje we Fresco. Oba pisaki nie działają w Photoshopie, tutaj pociągnięcia pędzlem są rysowane tylko wtedy, gdy podniesiesz pisak z powierzchni.

rekomendacje

Nie można dać bezwarunkowej rekomendacji tanich alternatyw. Pióro Zagg daje dobre wrażenia podczas pisania, ale nigdy nie powinno być używane z folią, taką jak Doodroo lub Papermate. Końcówka ściera się znacznie już po dwóch tygodniach. W przeciwnym razie Pro Stylus robi dobre wrażenie, ominął niezastrzeżoną rekomendację, ponieważ nie dogaduje się z Photoshopem i jest za drogi. Inteligentny rysik, który działa równie dobrze, byłby tutaj najlepszą rekomendacją. Ale użytkownicy Notability i Goodnotes nie będą z tego zadowoleni.

Ugreen Smart Stylus Pen (informacje)

Cena: ok. 30 euro

Zalety: niska cena, wymienna końcówka

Wady: nie jest kompatybilny z każdą aplikacją, wskazówki dotyczące wymiany nie są obecnie dostępne

Rysik Zagg Pro (informacje)

Cena: 79,99 euro

Zalety: kompatybilny z wieloma aplikacjami, wymienna końcówka pióra, dobre wrażenia z pisania dzięki miękkiej końcówce

Wady: końcówka szybko się zużywa, końcówki zamienne nie są obecnie dostępne, nie są kompatybilne z Photoshopem,

Akcesoria do iPada

Więcej akcesoriów do iPada Pro i innych modeli znajdziesz w tych przewodnikach i krótkich recenzjach:

iPad Pro jako zamiennik Maca z odpowiednimi akcesoriami: mikrofon, etui, podstawka

Szybki test akcesoriów biznesowych do iPada Pro

Akcesoria do iPada dla użytkowników biznesowych — część 2

Akcesoria do iPada Pro dla kreatywnych, część 1

Akcesoria do iPada dla kreatywnych, część 2

Akcesoria do iPada dla kreatywnych – część 3

Akcesoria do iPada dla kreatywnych profesjonalistów medialnych w krótkim teście, część 4

Akcesoria do iPada dla użytkowników biznesowych

Potrzebne połączenie — trzy uniwersalne stacje dokujące USB-C do iPada Pro

Pod względem wydajności i możliwości iPad Pro słusznie nosi swój dodatek „Pro”. Ale wielu użytkowników ma na swojej liście życzeń jedno akcesorium: odpowiednią stację dokującą. Tutaj można podłączyć pamięć USB, większy monitor do edycji wideo lub oglądania filmu, a jednocześnie zasilacz powinien być w stanie dostarczyć potrzebną moc.

Jeśli masz tylko jeden port USB-C, musisz podjąć decyzję. Testowi poddaliśmy trzy różne produkty. Ważnymi podobieństwami są: złącze USB-C dla zasilacza o mocy do 100 W, złącze HDMI dla projektora lub monitora oraz co najmniej jedno złącze USB 3.0 dla dysku o prędkości 5 Gbit/s.

Klasyczna stacja dokująca z krótkim kablem to Targus DOCK419EU za 90 euro. Może obsłużyć maksymalnie 100 W przez port ładowania USB-C, dlatego polecany jest również do dużego MacBooka Pro. Jeden z dwóch portów USB 3.0 może być również używany jako port ładowania dla iPhone'a. Oprócz połączenia HDMI, które obsługuje maksymalnie 4K przy 30 Hz, istnieje nawet połączenie VGA. Na iPadzie Pro jest jednak maksymalnie 2160x1440 przy 60 Hz. Dodatkowe połączenie Ethernet to przede wszystkim coś do użytku domowego.

Zupełnie nowa stacja dokująca LMP USB-C Tablet Dock Pro jest również dostępna z Ethernetem za 75 euro. Jak sama nazwa wskazuje, jest to stacja dokująca specjalnie zaprojektowana dla iPadów z portem USB-C. Połączenie HDMI z 4K przy 60 Hz również spełnia wysokie wymagania, a gniazdo audio 3,5 mm nadaje się również do zestawów słuchawkowych i mikrofonów. Wbudowany konwerter AD ma dobre wymagania wstępne z 24bit / 48kHz.

Hub Ugreen 5-w-1 USB-C do iPada Pro jest najtańszy w porównaniu do 30 euro. Oszczędność zrobiono na obudowie, która jest wykonana tylko z plastiku i dlatego jest wrażliwa na zarysowania. Port audio 3,5 mm jest przeznaczony tylko dla słuchawek. Oba porty USB 3.0 obsługują ładowanie, a port HDMI może również obsługiwać 4K przy 60 Hz.Nawet HDR jest obsługiwany przez iPada Pro. Cechą szczególną jest gumowa przekładka, która kompensuje różne odległości z osłoną ochronną i bez niej. W połączeniu z Versacover firmy Moshi zadziałało to wyjątkowo dobrze.

rekomendacje

Ważny punkt USB-C Power Delivery Port jest często zapominany, jeśli chodzi o stacje dokujące. Ale w domu lub podczas dłuższej prezentacji lubisz podłączać zasilanie. Praca na monitorze lub z napędami pobiera dużo energii z baterii iPada. 100 W może być zbyt wysokie dla iPada Pro, ale modele LMP i Targus mogą być również używane na Macbooku.

W przypadku stacji dokujących, które są zadokowane bezpośrednio do iPada bez kabla połączeniowego, zawsze występują dwa problemy: Czy nadal pasuje do obudowy i czy nie zagrażam mojemu portowi USB-C podczas podłączania i odłączania urządzeń? LMP i Ugreen wymyślili coś zupełnie innego. LMP dostarcza magnetyczną listwę łączącą, która zapewnia niewielką ochronę przed załamaniem. Ochrona nie jest świetna, ale stacja dokująca tabletu może być również bez problemu używana na Macbooku. To nie działa z Ugreen. Duża plastikowa konstrukcja zapewnia również bardziej niezawodną ochronę przed załamaniem. Inny pomysł polega na tym, że Ugreen może być również używany z pokrowcem ochronnym: zdejmowaną gumową wkładką, która przedłuża wtyk USB-C tak, że nadal pasuje do większości pokrowców ochronnych. Teraz wciąż brakuje lepkiej gumowej warstwy z tyłu iPada, aby zrekompensować również tutaj grubość, wtedy Ugreen nie chwiałby się tak bardzo.

Czego jeszcze potrzebuję na dziś połączenie VGA? Z pewnością uzasadnione pytanie. Ale jeśli jesteś w drodze na prezentacje, nie zawsze znajdziesz HDMI i praktyczne może być posiadanie starego połączenia ze sobą.

Trzy doki spełniają wszystkie oczekiwania. Podłączanie projektora, ładowanie iPhone'a i podłączenie do zasilacza. Ugreen jest łamaczem cen, ale dzięki plastikowej obudowie robi też tanie wrażenie. Ci, którzy pomogą z samoprzylepnymi podkładkami, mogą również lepiej dopasować grubość do swoich iPadów.

Doki od LMP i Targus są znacznie wyższej jakości i nadają się również do Macbooków. Targus oferuje większą różnorodność połączeń, ale obsługuje tylko 30 Hz w rozdzielczości 4K lub 1440p / 60 Hz na iPadzie Pro.

Stacja dokująca LMP USB-C do tabletu Pro (informacje)

Cena: 79 euro w Amazon

Zalety: uniwersalny do Macbooka i iPada Pro, 60 Hz przy 4K, wejście audio

Wady: tylko jedno USB 3.0

Targus DOCK419EU (informacje)

Cena: 90 euro

Zalety: uniwersalny do Macbooka i iPada Pro, dwa porty USB 3.0

Wady: wysoka cena, tylko 30 Hz przy 4K na HDMI, brak 4K na iPadzie Pro

Ugreen 5-w-1 koncentrator USB-C do iPada Pro (informacje)

Cena: 30 euro

Zalety: Specjalnie do iPada Pro, dobry do użytku stacjonarnego, montaż również z etui na iPada, dwa porty USB3.0

Wady: prosta plastikowa obudowa, brak wejścia audio

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *