Autonomiczna jazda w Niemczech: bezpieczna wymiana danych przez WiFi czy 5G?

Strona główna

Mobilność

Samochód przyszłości powoli, ale pewnie urzeczywistnia się. Jest nowocześnie wyposażony, połączony w sieć i napędzany
autonomiczne – ale na jakiej technologii powinna opierać się komunikacja samochodów jutra
nadal jest kontrowersyjną kwestią numer 1 wśród producentów samochodów i państw członkowskich UE.

Nie zostało jeszcze rozwiązane, w jaki sposób samochody jeżdżące autonomicznie komunikują się ze sobą. I muszą być w stanie to zrobić, aby wykrywać samochody i place budowy przed nimi, rejestrować infrastrukturę, taką jak sygnalizacja świetlna i ostatecznie unikać wypadków. Dzięki precyzyjnemu zapytaniu o lokalizację, każdy samochód powinien wiedzieć, gdzie znajdują się inne pojazdy, gdzie ruch odbywa się powoli i gdzie możliwe są większe prędkości. Miałoby to tę zaletę, że zarówno pasażerowie pojazdów, jak i inni użytkownicy dróg są znacznie bezpieczniejsi w przestrzeni publicznej niż wcześniej. Ubezpieczyciele, tacy jak CosmosDirekt, szacują, że około 90 procent wszystkich wypadków można by zapobiec dzięki autonomicznej jeździe. Ponieważ większość wypadków jest nadal spowodowana błędem człowieka.

Aby umożliwić komunikację między pojazdami, która jest niezbędna w autonomicznej jeździe, dyskutowane są obecnie dwie kluczowe technologie: WLAN i 5G. Ten ostatni nie jest obecnie dostępny nawet w Niemczech, ale powinien zostać wprowadzony w przyszłym roku. W tym celu ma powstać około 800 tys. nowych masztów nadawczych i odbiorczych - dla porównania: obecną sieć komórkową zasila 30 tys. masztów. Zdaniem ekspertów przewaga 5G polega na ogromnej szybkości wymiany danych. Szybkość transmisji danych powinna wynosić do 10 gigabitów na sekundę, a tym samym osiągnąć czas opóźnienia maksymalnie 1 milisekundy - ten bardzo krótki czas jest niezbędny, aby każdy samochód mógł w czasie rzeczywistym dowiedzieć się, gdzie znajdują się inne pojazdy.

»Wskazówka: Najlepsi dostawcy VPN dla większego bezpieczeństwa i ochrony danych

Nie przegap niczego dzięki biuletynowi NETZWELT

W każdy piątek: Najbardziej pouczające i zabawne podsumowanie ze świata technologii!

... jeszcze więcej NETWORLD dla Twojej skrzynki pocztowej

Przeczytaj wcześniej naszą politykę prywatności. Szczegółowe informacje i inne opcje subskrypcji NETZWELT można znaleźć na powiązanej stronie.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *